Girdeti garsus
Kaip su ta klausa? Turiu aš ją ar ne?

Anksčiau ar vėliau, beveik kiekvienam iš mūsų kyla noras išmokti groti gitara ar kokiu kitu instrumentu ir norisi padainuoti. Bet mintis, kad aš gal neturiu klausos ar šiaip kažkokių tam būtinų sugebėjimų ar fizinių duomenų, dažnai šį mūsų norą, išmokti groti gitara, užmuša.

Tai kaip vis dėlto yra ir pirmiausiai su klausa. Turiu aš klausą ar ne?

Girdeti garsus

 

Yra dvi pagrindinės klausos rūšys. Muzikinė klausa ir ritminė klausa.

Kada mes girdime garsus vieni yra aukštesni (ploniau skambantys) kiti yra žemesni (storiau skambantys). Ar galite atskirti kada pvz. kalba moterys (jų balsas paprastai aukštesnis nei vyrų) ar vyrai (paprastai jų balsas žemesnis nei moterų).

Kada groja fleita, kontrabosas ar gitara?

Grojam fleita sugitara.lt  groja kontrabosu sugitara.lt

Ir dabar patys galite atsakyti, turite muzikinę klausą ar ne. Visa problema, kad vieniems yra prigimtiniai lengviau nustatyti kiek aukščiau ar žemiau skamba garsas (atstumas tarp dviejų garsų muzikiniai vadinamas intervalu arba smulkiau – tonu pustoniu) kitiems sunkiau, bet tai galima lavinti. Kada mokiausi fotografuoti atstumą iki fotografuojamo objekto tekdavo nustatyti iš akies. Ir kuo tiksliau nustatydavau tuo ryškesnis vaizdas išeidavo. Ir tikrai neturėjau įgimto talento jausti atstumą iki objekto. Man atrodydavo, kad yra 3m. o išmatavus pasirodydavo, kad 2,5m. bet aš treniravausi ir jau po kurio laiko gana tiksliai galėdavau nustatyti atstumą iki objekto su paklaida 10-20cm. Taip ir su klausa. Todėl teiginys, kad aš neturiu klausos ar meška ant ausies užlipo yra KLAIDINGAS. Tiksliau tai yra mūsų tingumo maskavimas.

Dabar su ritmine klausa.

Ritmine muzikine klausa

Ritminė klausa tai jautimas kaip ilgai ar trumpai skamba garsas ar yra tarp garsų tyla. Koks atstumas tarp garsų skambėjimo laike. Ir tai daugiau matematika. Nes vienas garsas gali skambėti pvz. sekunde, o kitas tik 0,5s. ir t.t. Mūsų širdis yra geriausias metronomas (prietaisas pagal kurį galime tiksliai girdėti skambėjimo atstumus tarp garsų). Mes labai ritmiškai vaikštom. Ir būtų sunku vaikščioti (abejoju ar išvis paeitume J) jei tarp mūsų žingsnių būtų visada skirtingi atstumai. Taigi mes turime ritminę klausą. O norint ją turėti jautresne tikslesne, reikia lavintis.

Todėl jai tik turite norą imkite gitarą į rankas ir pirmyn.

Neklausykite tų kurie sako, kad neturite klausos ir neabejokite!