Pradžioje, jeigu turite draugų, kaimynų ar pažįstamų, kurie galėtų Jums suderinti gitarą, pasinaudokite jų paslaugomis. Tai atlikti, neturint tam reikiamų įgūdžių, sunku. Šis instrumentas yra gana kaprizingas ir jį dažnai tenka paderinti. Suprantama, sustyguoti gitarą reikia mokėti ir tam, kuris ja groja.
Pats žodis “derinimas” reiškia tikslų santykį tarp garsų.
(pati ploniausia)
Pagal šiuos garsus galite derinti gitarą.
Rašoma penklinėje:
o– nuliukas parodo kad styga laisva.
Muzikos prekių parduotuvėje už keletą litų galima nusipirkti kamertoną. Tai tam tikras nesudėtingas prietaisas konkrečiam garsui sužinoti – metalinis strypelis, kurį užgavus skamba “lia” nata ( ji yra ant pirmos stygos V skirsnyje). Parduodamas ir kamertonas, kurį pučiant skamba garsas – lia, mi, si ir t.t. Yra taip pat įvairių elektroninių kamertonų, kuriais, netgi neturint klausos (garsus rodo rodyklė), galima tiksliai suderinti gitarą. Jie vadinami tiuneriais. Programėlė (guitar tuner) galite atsisiūsti ir į savo išmanųjį telefoną.
Svarbiausia, derinant gitarą, kiek galima tiksliau nustyguoti (suderinti) pirmą stygą “mi”.
styga, prispausta penktame (V) skirsnyje, turi vienodai skambėti su pirma
o styga.
styga, prispausta penktame (IV) skirsnyje, turi vienodai skambėti su pirma
o styga.
styga, prispausta penktame (IV) skirsnyje, turi vienodai skambėti su pirma
o styga.
styga, prispausta penktame (IV) skirsnyje, turi vienodai skambėti su pirma
o styga.
styga, prispausta penktame (IV) skirsnyje, turi vienodai skambėti su pirma
o styga.
Patikrinimui –
o ir
o stygos turi skambėti vienodai, tik
o styga daug aukščiau (ploniau), o
o– žemiau (storiau). Tai tas pats garsas “mi”, skiriasi dviem oktavom.
Oktava – tai mažiausias atstumas tarp dviejų vienodą pavadinimą turinčių garsų.
Jei pirma styga neskambės tiksliu “mi” garsu, bet kitos stygos santykyje su ja bus suderintos, tai groti ir mokytis bus galima, tik neatitiks tonacija ( nederės su kitu, tiksliai suderintu instrumentu).
Gerai išmokite šias natas ir jų žymėjimą:
Laisvų stygų užrašymas ir jų pavadinimai penklinėje.
Anksčiau paminėtas derinimo būdas nėra visiškai tikslus, kadangi tolstant nuo stygos susidaro nors ir nedidelė, bet paklaida. Todėl, kai apsiprasite su gitara ir garsais, pabandykite suderinti ją oktavomis.
Pagal pirmą stygą:
sol III –
sol
mi III –
II mi
la V –
la
Tikriname gitaros derėjimą oktavomis, įviriose pozicijose.
Pagal pirmą stygą įvairiose pozicijose.
Pagal stygą.
Trečią . Ketvirtą
.
Ir atvirkščiai:
pagal
=
=
ir t.t
Vėliau, kai Jūsų klausa įpras prie gitaros garsų, geriausia ją derinti harmoniškai, t.y. akordais. Tuos akordus, kuriuos jau gerai pažįstate, skambinkite atidžiai klausydami. Išgirdė nederančią vieną ar kitą stygą, ją pareguliuokite, kad akordas gražiai, harmoningai skambėtų.
Ne tik nuo klausos, bet ir nuo instrumento kokybės priklauso ar visose pozicijose (skirtingose grifo vietose) akordai harmoningai skamba. Prastesnės gitaros praktiškai neįmanoma gerai suderinti. Jei gerai garsai deri I – IV pozicijoje, tai labai retai pasitaiko, kad VII – XII pozicijoje taip pat gerai derėtų. Labai gerai galima patikrinti instrumento derėjimą grojant oktavomis įvairiose pozicijose.
Žinau, Jums gali labai sunkiai sektis savarankiškai suderinti gitarą. Tačiau kuo daugiau bandysite, tuo vis tiksliau ir greičiau ją suderinsite. Nenusiminkite kad ir po 100 – osios nesėkmės. Po 1000 – osios Jums tikrai pavyks!