10 min. ir grojam kartu su „Queen“

pirma gitaros pamoka

1 gitaros pamoka


Nori išmokti groti gitara? „Beno“ gitaros kursai suaugusiems Kaune ir Vilniuje.
Smulkiau -> spausti čia

Nori išmokti groti gitara? Registruokis į „Beno“ gitaros kursus kurie vyksta Kaune ir Vilniuje.

Smulkiau -> spausti čia

apie-gitara

play2Manau, Jums pravers šios bendros žinios apie gitarą. Padės geriau įvertinti Jūsų jau turimą instrumentą, pasirinkti naują.Tikriausiai girdėjote gitarą vadinant įvairiais vardais:

gitara

Akustinė

Klasikinė

Elektrinė

Šie pavadinimai dažniausiai nusako muziką, atliekamą šiuo instrumentu. Gitaros pavadinimas priklauso ir nuo stygų skaičiaus: šešiastygė, septinstygė, dešimtstygė, dvylikastygė. Bosinė – keturstygė, penkiastygė netgi šešiastygė gitara.

akustine-gitara

play2XX amžiaus kūrinys. Labai universalus instrumentas, skirtas įvairiausios muzikos atlikimui – nuo pop iki jazz. Kadangi įvairių šalių muzika turi tik jai būdingų bruožų (kurie irgi kinta), be to dar atsiranda naujų muzikinių srovių bei krypčių, tai akustinės gitaros forma gali būti labai įvairi. Išskirtinis akustinės gitaros bruožas – metalinės stygos.

akustine

Taip gali skambėti akustinė gitara.
klasikine-gitara

play2Šešiastygis instrumentas, sukurtas ispanų meistrų XIX a.pabaigoje, kurio forma beveik nepakitusi iki šiol. Pagrinde skirta atlikti klasikinei ar šiuolaikinei akademinei muzikai. Griežta forma ir sintetinės stygos išskiria šią gitarą iš kitų.

klasikine

Taip gali skambėti klasikinė gitara

elektrine-gitara

play2Paskutinio šimtmečio pasiekimas. Jos formos – pačios įvairiausios. Garsas, jo tembras išgaunamas naudojant įvairias šiuolaikines technines priemones. Stygos dažniausiai užgaunamos kauliuku (mediatoriumi). Skirta šiuolaikinės muzikos atlikimui. Stygos metalinės.

elektrine

Taip gali skambėti klasikinė gitara.

play2Gitaros dydis, forma ir medis, iš kurio ji pagaminta, tiesiogiai nulemia instrumento kokybę. Suprantama, geriausios yra meistrų darbo gitaros, tačiau jos pakankamai brangios ir ne kiekvienam prieinamos. Pradedančiajam visiškai pakanka ir pramoniniu būdu pagaminto instrumento.
Iš mūsuose parduodamų gitarų geriausios klasikinės yra ispanų gamybos, akustinės, elektrinės-amerikiečių, japonų. Neblogos korėjietiškos, prastesnės kinų darbo gitaros. Žemesnės klasės gitarose ypač svarbi yra grifo kokybė. Jei jis pagamintas netinkamai, greitu laiku deformuojasi, atskiri garsai neskamba ir gitaros neįmanoma suderinti. Geriau skirtumus tarp instrumentų pajusite, ilgesnį laiką paskambinę gitara.

sauktukas

Pati populiariausia, optimali savo

techninėmis galimybėmis – šešiastygė gitara.

Mes ja ir mokysimes groti!

 

 

play2Jei jūsų gitara sintetinėmis stygomis, prispausti reikiamą akordą ar natą bus daug lengviau, mažiau skaudės pirštus, nes grojant paprasta gitara ir dar metalinėmis stygomis, pradžioje jos labai pjaus pirštus.
Jeigu turite nekokybišką instrumentą, Jums prireiks dvigubai daugiau
kantrybės. Išgauti švarų garsą, prispausti kairės rankos pirštais stygas yra pakankamai sunku ir reikalauja netgi fizinės jėgos arba sumanumo, pertvarkant šį instrumentą. Tačiau ir tokia gitara yra įmanoma išmokti groti, tik tokiu atveju, pradžioje, patarčiau užsidėti sintetines – nailonines stygas. Nes iš piršto srūvantis kraujas atims bet kokį norą toliau mokytis. Manau, kad kekvienas jūsų yra matęs gitarą. Daugelis ją tikriausiai jau laikėte rankose ir tikrai nesumaišysite su smuiku ar pianinu.

kaip-laikyti-gitara

play2Pagrindinė taisyklė – kad Jums būtų patogu groti, rankų pirštai laisvai galėtų liesti stygas.
Jei skambinama atsisėdus, gitara laikoma ant dešinės ar kairės kojos, deka liečia krūtinę. Tai yra atramos taškai, kurie neleis gitarai judėti. Dešinė ranka, padėta ant dekos viršaus bus trečias atramos taškas, kuris suteiks gitarai stabilumą, visiškai atpalaiduos kairę ranką, kad nereikėtų laikyti grifo.
Skambinančiojo patogumui dažnai naudojami suoleliai (pakojis), maždaug 15 – 20 cm. aukščio kairei (skambinant klasikine gitara būtina), arba dešinei (skambinant akustine gitara) kojai paaukštinti. Tokiu būdu gitara yra laikoma aukščiau (arčiau pečių), taip skambinti patogiau, rankų raumenys mažiau pavargsta.

klasikine_git

sauktukas

 

Tad paimkite gitarą į rankas ir – pirmyn!


akordu-gitarai-uzrasymas

Kalbėdami visi vienu metu nelabai suprastume vienas kitą. Muzikoje viskas atvirkščiai. Čia vienu metu dažniausiai skamba keletas garsų. Todėl, norėdami pritarti atliekamai dainai, turime išmokti šių garsų sąskambių – akordų. Ir jei garsai (natos) vadinami skiemenimis (do, re,mi ir t. t.), tai akordai raidėmis A, C, D ir t.t. Braukdami per daugiau negu 3 gitaros stygas, išgirsite skambant akordą.

play2Kaip jau minėjau, yra ir kitas būdas, dažniausiai naudojamas akordų užrašymui. Tai vadinamasis schematinis-grafinis. Jis visiškai skiriasi nuo įprastinio muzikinio.

g-akordas-gitarai

Kaip matote, tai paprasčiausia grifo dalis su visomis šešiomis stygomis. Taškai parodo kurią stygą, kokioje grifo vietoje turime prispausti.

Skaičiai – dešinės rankos pirštus, taip pat pažymėti skirsniai, stygos.

Štai pagrindinės priežastys, kodėl kaip kurios stygos gali neskambėti.

1) Kairės rankos pirštai per silpnai prispaudžia stygas. Kad būtų lengviau, statykite juos arčiau skirsnio (metalinio strypelio).
2) Pirštas, spausdamas stygą, liečia kitą stygą ir neleidžia jai skambėti. Spauskite stygas tik pirštų galiukais (pagalvėlėmis).
3) Kairės rankos nykštys yra neteisingoje padėtyje ir trukdo prispausti stygas.
4) Pirštas spaudžia stygą ant skirsnio.

play2Galbūt Jums jau teko groti ši akordą. Tokį smulkų jo aprašymą pateikiu todėl, kad įvairiose mokyklose akordai užrašomi šiek tiek skirtingai. Mes naudosime iš pirmo žvilgsnio kiek nepatogų užrašymo būdą iš dešinės į kairę (akies žvilgsnis). Tačiau, jei Jums teks groti su kitais gitaristais Jūs iš karto matysite kokius akordus jis groja ir galėsite jam pritarti.
Taip pat galite rasti ir šiuos užrašymus:

Iš kairės į dešinę. 1 styga viršuje.

grif44_1 grif44_2

Labiausiai paplitęs užrašymo būdas iš viršaus į apačią:

grif44_3 akordai-gitarai


akordas-gitarai-e

play2

ph26 grif_65_1

 

 

Šis E akordas panašus į Am, tik visi kairės rankos pirštai statomi viena styga aukščiau.


Šis puslapis pasiekiamas tik turintiems naryste.


play2Pabandykite paskambinti šį Am akordą.

am-akordas-gitarai

Prispauskite visus tris kairės rankos pirštus (jie pažymėti taškais), ir perbraukite per stygas dešinės rankos nykščiu (p). Jeigu viską teisingai atliksite, visos šešios stygos turi gražiai suskambėti. Taip pat patikrinkite ir kiekvieną stygą atskirai, įsitikindami, kad jos tikrai skamba. Gali būti, kad kuri nors ypač spaudžiama styga neskambės. Tokiu atveju ieškokite priežasties.

play2Štai kelios iš jų:

sauktukas

1) Per silpnai kairės rankos pirštai prispaudžia stygas. Kad

būtų lengviau, statykite juos arčiau skirsnio (metalinio

strypelio).

2) Pirštas, spausdamas stygą, liečia kitą stygą ir neleidžia

jai skambėti. Spauskite stygas tik pirštų galiukais (pagalvėlėmis).

3) Kairės rankos nykštys yra neteisingoje padėtyje ir trukdo teisingai prispausti stygas.

4) Pirštas spaudžia stygą ant skirsnio.

 

Šios pastabos tinka ne tik akordų grojimui.

play2Galbūt Jums jau teko groti ši akordą. Tokį smulkų jo aprašymą pateikiu todėl, kad įvairiose mokyklose akordai užrašomi šiek tiek skirtingai. Mes naudosime iš pirmo žvilgsnio kiek nepatogų užrašymo būdą iš dešinės į kairę (akies žvilgsnis). Tačiau, jei Jums teks groti su kitais gitaristais Jūs iš karto matysite kokius akordus jis groja ir galėsite jam pritarti.
Taip pat galite rasti ir šiuos užrašymus:

Iš kairės į dešinę. 1 styga viršuje.

grif44_1 grif44_2

Labiausiai paplitęs užrašymo būdas iš viršaus į apačią:

grif44_3 akordai-gitarai

untitled-1

Sujunkite šiuos akordus Am-E.

Visus tris kairės rankos pirštus

pakeliame ir perstatome viena

styga aukštyn (arba žemyn).


2-garsu-zymejimas

play2Pirmoji pamoka buvo daugiau pažintinė , tačiau būtina norint pradėti mokytis skambinti gitara

Pagrindiniai muzikos užrašymo ženklai yra vienodi visiems instrumentams, tačiau kiekvienas turi tik jam būdingą žymėjimą.

Gitara, kaip retas kuris instrumentas, turi kelis muzikinio užrašymo būdus:

1) Mums jau įprastą – natomis,

2-natomis

2) Gitarai skirtą – schematinį-grafinį kuris naudojamas akordams žymėti,

grif44_2

3) Taip pat visiškai naują, skirtą palengvinti grojimą iš natų – tabulatūrą.

2-tab

play2Prisiminkime:

Stygos žymimos 123456.

Skirsniai I, II, III, IV, V, VI.

Dešinės rankos pirštai p, i, m, a.

Gitaros sunkumai ir tuo pačiu labai plačios tembrinio atspalvio galimybės slypi tame, kad vieną ir tą pačią natą galima išgauti skirtingose grifo vietose.

Pavyzdžiui ši nata mi:

2-mi

grifpolnostju

play2

2-mi-gitaroj

1) Dabar pažiūrėkite, kaip ta pati mi skirtingai gali būti užrašyta penklinėje:

2) Jeigu antrą stygą prispausite penktame (V) skirsnyje (pozicijoje), tai taip pat išgirsite tą pačią natą “mi”, tik ji jau bus užrašoma kaip parodyta šiame pavyzdyje

3) Prispaudę IX skirsnyje 3 stygą galėsite paskambinti tą pačią “mi”, bet ją užrašysite taip.

4) Ta pati “mi” skambės ir prispaudus XIV skirsnyje 4 stygą.

 

play2O dabar pabandykite sugroti paprasčiausią melodiją. Jeigu vykdysite kiekvieno ženklo parodymus, Jūs galėsite paskambinti šias natas:

2-melodija-gitarai

Štai mes ir mokame 6 natas (laisvos stygos) ir dabar galime nors ir gana primityviai, tačiau jau šį tą paskambinti. Tokiu būdu pradėsime lavinti dešinės rankos pirštus.
2-tabulatura-gitarai-tema

play2Kaip jau minėjau, šiuo metu plinta naujas, palengvinantis grojimą iš natų būdas (kartais ir visai jį pakeisdamas), kuris vadinamas tabulatūra.

Šio metodo pagalba, net nepažistant natų, galima gana sėkmingai skambinti įvairius, netgi pakankamai sudėtingus kūrinius. Deja, ritmiką reikia mokėti gerai, nes ji nėra pakitusi.

Tabulatūra yra žymima tradicinės penklinės apačioje, ant šešiu linijų, kurios atitinka šešias gitaros stygas.

2-tabulatura-gitarai

Gali būti užrašyta ir atskirai, be penklinės.

tab-guitar

play2Paskutiniu metu tabulatūroje ( ypač solo partijose) bandoma užrašyti ir ritmą.

2-gitara-tab-demo-ritmas

O taip atrodo A-moll akordas užrašytas tabulatūroje:

grif44_2

 

 

2-akordai-gitarai-tab

2-pratimai-gitarai-laisvomis-stygomis

 

1 pratimas.

2-antras-pratimas-gitarai-laisvomis-stygomis

 

2 pratimas

ketvirtas-pratimas-gitarai-laisvomis-stygomis

3 pratimas

Taip skamba ši melodija.

6-pratimas-gitarai-ls

 

 

Nori išmokti groti gitara? Registruokis į „Beno“ gitaros kursus kurie vyksta Kaune ir Vilniuje.

Smulkiau -> spausti čia

kaire-ranka

play2Kaire ranka yra keičiamas garso aukštis (ploniau – storiau), priklausomai nuo to, kokioje vietoje styga prispaudžiama prie grifo.

Kairės rankos pirštai žymimi skaitmenimis: 1, 2, 3, 4.

ph16 ph28 ph22

play2Nykštys tiesiogiai nedalyvauja keičiant garso aukštumą ir nėra žymimas. Tačiau jis atlieka svarbų vaidmenį prispaudžiant stygas, todėl gerai įsižiūrėkite į pavyzdį.

Nykštys grifą liečia viename taške, pirštų galiukai kitame (neapkabinkite grifo). Kadangi nykštys turi didžiausią raumenų masę, visą jėgą, naudojamą prispaudžiant stygas, tenka atlaikyti jam.

ph10 ph6 ph12

play2Labai svarbu abiejų rankų laisvumas.

Visą laiką stenkitės kontroliuoti, kad rankų raumenys neįsitemptų. Dėl neįprastos, naujos rankų padėties pirštų ir visos rankos raumenys dažnai įsitempia, o tai kenkia grojimo technikai ir visam muzikavimui.

Pirštų galiukai spaudžia stygas beveik statmenai, kad neliestų gretimų stygų.

ph9 ph31

desine-ranka

play2Kad gitara pradėtų skambėti, mes turime pajudinti savo rankų pirštus.

Jeigu mūsų kalboje žodžiai susideda iš raidžių, tai muzika – iš garsų. Grojant gitara garsas išgaunamas dešine ranka. Tad nuo dešinės rankos padėties, teisingo stygų užgavimo priklauso garso kokybė, tembrinis atspalvis. Pavyzdžiuose parodytas dešinės rankos pastatymas, stygos užgavimas pirštais.

klasikinis-gitaros-laikymas ph11

play2Nespauskite dešinės rankos riešo prie gitaros dekos, nes tai sumažins pirštų judėjimo erdvę.

Neapkabinkite gitaros – pirštai stygas turi liesti statmenai, kad išgaunamas garsas būtų sodrus, o rankos raumenys neužspausti.

gitara-desine-ranka-klaida gitara-desine-ranka

Kauliuku (mediatoriumi) išgaunamas garsas grojant elektrine gitara. Norėdami groti elektrine gitara, mokykitės skambinti kauliuku, akustine – pirštais. Jeigu nusprendėte groti kauliuku, pradžioje patarčiau pasimokyti garsą išgauti pirštais. Tai padės Jums aiškiau išgirsti kiek daug priklauso nuo dešinės rankos, tiesiogiai pajusti išgaunamą garsą. Tuo labiau, kad kauliukas vienas, o pirštai – penki.

play2Dešinės rankos pirštai žymimi raidėmis: p, i, m, a

Nykštys – p

Rodomasis – i

Vidurinis –m

Bevardis – a

Gitara yra gana tylus instrumentas. Kad išgaunamas garsas būtų tvirtesnis, sodresnis patartina ant dešinės rankos pirštų užsiauginti 2-3 mm. nagus. Tačiau nagai atlieka tik garso stiprinimo funkciją. Piršto pagalvėlė liečia stygą, po to nagas sustiprina garsą.

ph7 fapoyando apoyando-before-stroke

derinimas

play2Pradžioje, jeigu turite draugų, kaimynų ar pažįstamų, kurie galėtų Jums suderinti gitarą, pasinaudokite jų paslaugomis. Tai atlikti, neturint tam reikiamų įgūdžių, sunku. Šis instrumentas yra gana kaprizingas ir jį dažnai tenka paderinti. Suprantama, sustyguoti gitarą reikia mokėti ir tam, kuris ja groja.

sauktukas

 

Pats žodis „derinimas“ reiškia tikslų santykį tarp garsų.

 

 

play2Stygos žymimos taip:123456

1-laisva-styga (pati ploniausia)

 

2-laisva-styga

 

3-laisva-styga

 

4-laisva-styga

 

5-laisva-styga

 

6-laisva-styga

Pagal šiuos garsus galite derinti gitarą.

Rašoma penklinėje:

laisvos-stygos

1o– nuliukas parodo kad styga laisva.

play2Muzikos prekių parduotuvėje už keletą litų galima nusipirkti kamertoną. Tai tam tikras nesudėtingas prietaisas konkrečiam garsui sužinoti – metalinis strypelis, kurį užgavus skamba „lia“ nata ( ji yra ant pirmos stygos V skirsnyje). Parduodamas ir kamertonas, kurį pučiant skamba garsas – lia, mi, si ir t.t. Yra taip pat įvairių elektroninių kamertonų, kuriais, netgi neturint klausos (garsus rodo rodyklė), galima tiksliai suderinti gitarą. Jie vadinami tiuneriais. Programėlė (guitar tuner) galite atsisiūsti ir į savo išmanųjį telefoną.

play2Svarbiausia, derinant gitarą, kiek galima tiksliau nustyguoti (suderinti) pirmą stygą „mi“.

1-laisva-styga

2styga, prispausta penktame (V) skirsnyje, turi vienodai skambėti su pirma1 o styga.

12urok_gr

3styga, prispausta penktame (IV) skirsnyje, turi vienodai skambėti su pirma 2o styga.

4styga, prispausta penktame (IV) skirsnyje, turi vienodai skambėti su pirma 3o styga.

5styga, prispausta penktame (IV) skirsnyje, turi vienodai skambėti su pirma 4o styga.

6styga, prispausta penktame (IV) skirsnyje, turi vienodai skambėti su pirma 5o styga.

play2Patikrinimui – 1o ir6 o stygos turi skambėti vienodai, tik1 o styga daug aukščiau (ploniau), o 6o– žemiau (storiau). Tai tas pats garsas „mi“, skiriasi dviem oktavom.

oktavos

Oktava – tai mažiausias atstumas tarp dviejų vienodą pavadinimą turinčių garsų.

play2Jei pirma styga neskambės tiksliu „mi“ garsu, bet kitos stygos santykyje su ja bus suderintos, tai groti ir mokytis bus galima, tik neatitiks tonacija ( nederės su kitu, tiksliai suderintu instrumentu).

Gerai išmokite šias natas ir jų žymėjimą:

natos-laisvos-stygos

Laisvų stygų užrašymas ir jų pavadinimai penklinėje.
perspektyva

play2Anksčiau paminėtas derinimo būdas nėra visiškai tikslus, kadangi tolstant nuo stygos susidaro nors ir nedidelė, bet paklaida. Todėl, kai apsiprasite su gitara ir garsais, pabandykite suderinti ją oktavomis.

gitaros-derinimas-oktavomis

Pagal pirmą stygą:

1 sol III – 3 sol

1 mi III – 4 II mi

1 la V – 5 la

play2Tikriname gitaros derėjimą oktavomis, įviriose pozicijose.

Pagal pirmą stygą įvairiose pozicijose.

grif1 grif2

Pagal 2 stygą.

grif3 grif4

Trečią 3. Ketvirtą 4 .

grif5 grif6

Ir atvirkščiai:

3 pagal 1

2 = 4

5 = 3 ir t.t

play2Vėliau, kai Jūsų klausa įpras prie gitaros garsų, geriausia ją derinti harmoniškai, t.y. akordais. Tuos akordus, kuriuos jau gerai pažįstate, skambinkite atidžiai klausydami. Išgirdė nederančią vieną ar kitą stygą, ją pareguliuokite, kad akordas gražiai, harmoningai skambėtų.

Ne tik nuo klausos, bet ir nuo instrumento kokybės priklauso ar visose pozicijose (skirtingose grifo vietose) akordai harmoningai skamba. Prastesnės gitaros praktiškai neįmanoma gerai suderinti. Jei gerai garsai deri I – IV pozicijoje, tai labai retai pasitaiko, kad VII – XII pozicijoje taip pat gerai derėtų. Labai gerai galima patikrinti instrumento derėjimą grojant oktavomis įvairiose pozicijose.

Žinau, Jums gali labai sunkiai sektis savarankiškai suderinti gitarą. Tačiau kuo daugiau bandysite, tuo vis tiksliau ir greičiau ją suderinsite. Nenusiminkite kad ir po 100 – osios nesėkmės. Po 1000 – osios Jums tikrai pavyks!

Renkamės gitarą

Renkantis gitarą Jums pačioje pradžioje reikės apsispręsti, kokia gitara norite groti: klasikine, akustine, elektrine ar bosine? Gitaros, kaip ir visos prekės, yra suskirstytos į kategorijas, nuo kurių priklauso jų kaina. Yra pigesnės gitaros, kainuojančios apie 100 Eur. Jos skirtos pradedantiesiems. Apie 150 – 200 Eur. kainuoja vidutinės klasės gitara, o profesionalams skirtų instrumentų kaina prasideda nuo 350 Eur ir gali siekti ne vieną tūkstantį.

Skirtumai

Svarbiausia, jog pigiausios, pradedantiesiems skirtos gitaros nebraškėtų ir kuo geriau derėtų. Iš jų nereikalaujama sodraus, gilaus tembro, tačiau tuo pat metu dažniausiai siūloma plati spalvinė gama. Vidutinio lygio instrumentas būna pagamintas iš tauresnės medienos – dažniausiai įvairių raudonmedžio rūšių, o tai instrumentui suteikia tembrinę spalvą.

Palyginimui – pigesni instrumentai tai tarsi muzikos klausymas per mažas, pigias, iš plastmasės pagamintas kolonėles. Klausytis galima, tačiau visų muzikos atspalvių tikrai neišgirsite. Vidutinės klasės gitaros tai tarsi didesnės, medinės kolonėlės. Klausytis muzikos šiuo atveju gerokai maloniau.

Profesionalios klasės instrumentas yra skirtas profesionalams, ieškantiems ypatingo garso arba konkrečių tembrinių atspalvių.

Išvados

Ar apskritai verta pirkti pigų instrumentą? Tikrai taip, ypatingai jeigu nesate tvirtai apsisprendę, ar gitara taps tikru Jūsų draugu. Išbandę, pramokę groti neabejotinai norėsite brangesnio, geriau skambančio instrumento. Tačiau tai nereiškia, kad pradedantiesiems skirta gitara taps nereikalinga. Ją galėsite pasiimti į išvykas, groti gamtoje prie laužo ir t.t. Tuo tarpu brangesnę gitarą branginsite labiau.